W naszym kraju coraz częściej występują ekstremalne zjawiska pogodowe. Od burz przez pożary po duże mrozy, inwestorzy zainteresowani energią słoneczną często zastanawiają się nad wpływem ekstremalnych warunków pogodowych na instalacje fotowoltaiczne. Czy to odnawialne źródło energii wytrzyma presję ?
Starając się ustalić rekord i rozwiać kilka wątpliwości dotyczących trwałości i wydajności technologii fotowoltaicznej (PV) w ekstremalnych warunkach pogodowych, zajmiemy się wyjaśnieniem 5 powszechnych problemów.
Błędny pogląd nr 1: Instalacje paneli słonecznych nie działają dobrze w klimatach zimnych
Jest to, bez wyjątku, największy błąd znany w technologii PV. Prawda jest taka, że panele słoneczne pobierają energię ze światła, a nie ciepła. Tak więc zimno ma niewiele wspólnego z tym, jak dobrze funkcjonuje Twoja instalacja fotowoltaiczna.
Jeśli już, to niskie temperatury mogą spowodować lepszą wydajność instalacji . Ponieważ panele słoneczne nagrzewają się upalne lipcowe dni – w rzeczywistości zaczynają wytwarzać mniej energii z tej samej ilości światła słonecznego.
Dopóki słońce świeci na panelach, będziesz generować energię.
Fałszywy pogląd nr 2: Nie ma sensu instalować instalacji słonecznej na obszarach narażonych na duże opady śniegu
Błąd. Panele słoneczne i śnieg mogą (i powinny) współistnieć. Ilość energii, jaką pobierasz z instalacji słonecznej w zaśnieżonych miejscach, jest prawie całkowicie oparta na jakości paneli i sposobie ich montażu .
Najlepsze panele są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne zmiany temperatury (znane również jako cykle termiczne) zarówno w klimacie gorącym, jak i zimnym. A po prawidłowym zainstalowaniu topią śnieg szybciej niż dach bez paneli.
Fałszywy pogląd nr 3: Panele słoneczne i wiatr nie idą w parze
Nie prawda. Wysokiej jakości instalacja fotowoltaiczna nie powinna być bardziej narażona na wpływ silnych wiatrów – północnych lub innych – niż jakakolwiek inna część budynku lub obiektu.
Najlepsze instalacje są oparte na lokalnych wzorcach wiatru i składają się z komponentów, które zostały również przetestowane pod kątem ekstremalnego obciążenia wiatrem.
Myśl całościowo: inwestowanie w najwyższej klasy panele z dostawcą, który montuje Twój system za pomocą kabli niskiej jakości, mocowań lub konstrukcji, jest krótkowzroczne. Nie chcesz, aby tani kabel uderzający wiatrem zagroził Twojej produkcji energii.
Fałszywy pogląd nr 4: Panele słoneczne są delikatne i mogą łatwo pęknąć pod wpływem gradu
Jeśli mieszkasz miejscu o ekstremalnych warunkach pogodowych, możesz pomyśleć: „ Panele słoneczne i grad – to nie może być dobra kombinacja”. Możesz nawet wyobrazić sobie, że panele pękają, gdy po raz pierwszy są obrzucane lodowymi kulami. Ale najprostszym sposobem na rozwianie tej plotki jest powiedzenie: „Jest na to test”.
Każdy wyprodukowany panel słoneczny musi przejść testy w ekstremalnych warunkach pogodowych. Aby udowodnić, że to zrobił, producent musi uzyskać międzynarodowy certyfikat IEC 61215. Panele go posiadające wytrzymują 25 milimetrowe gradziny spadające z prędkością 23 m/s.
Wszystkie panele słoneczne sprzedawane w Polsce i Unii Europejskiej muszą mieć ten certyfikat, co oznacza, że wszystkie panele słoneczne są odporne na grad – przynajmniej w pewnym stopniu.
Tak wiele nieporozumień, a tak mało czasu. W końcu morał tej historii jest dwojaki: 1) Jeśli świeci słońce, będziesz produkować czystą energię; oraz 2) wysokiej jakości komercyjne instalacje słoneczne są zaprojektowane tak, aby wytrzymać sporadyczne napady złości Matki Natury. To takie proste.