Wise Chat
admin
hey
admin
cześć
Dostosuj

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są stale narażone na różnego typu zabrudzenia, od kurzu i pyłków po ptasie odchody, liście czy osad węglowy. Co prawda producenci paneli zapewniają, że mają one właściwości samoczyszczące. Warto jednak pamiętać, że właściwości te działają dopiero przy dużym kącie nachylenia, a i w tym przypadku powstają spore zanieczyszczenia, które znacznie ograniczają dopływ energii słonecznej. Z kolei panele o małym kącie nachylenia na zabrudzenia są narażone wyjątkowo mocno. Ponadto, zdarza się, że zalega na ich powierzchni woda, która również może naruszyć powłokę. Co więcej, duże zanieczyszczenia także mogą stale uszkodzić moduły, zatem warto czyścić je regularnie, a im mniejsze zabrudzenie, tym mniej inwazyjny proces czyszczenia i większe szanse na powrót do pełnej wydajności.

Nasza firma oferuje profesjonalne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, co gwarantuje przedłużenie ich żywotności i przywrócenie nawet 100% wydajności systemu.

Zaleca się, aby moduły myć dwa razy w roku wiosną i jesienią a w rejonach gdzie występują duże zanieczyszczenia powodowane przez przemysł lub wędrujące ptactwo powinno czyścić się 4 razy w roku.

Do mycia używamy specjalistycznych lanc karbowanych i miękkich szczotek specjalnie dedykowanych do czyszczenia modułów, pod niskim ciśnieniem wody. Metoda ta jest bezpieczna dla każdego rodzaju instalacji, a woda demineralizowana pozbawiona minerałów nie zostawia śladów ani zacieków.
Trzeba pamiętać iż sposób czyszczenia modułów jest zależny od ich rodzaju i położenia, dlatego zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu omówienia szczegółów.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Poza samym czyszczeniem modułów z zabrudzeń warto wspomnieć o zalegającym śniegu. Co prawda sam zalegający śnieg nie powoduje żadnych uszkodzeń a jedynie zmniejsza ilość wyprodukowanej energii przez system PV. Warto jednak pamiętać, iż niektóre konstrukcje ze względów bezpieczeństwa będą wymagały takiej czynności.

Korzyści wynikające z czyszczenia paneli fotowoltaicznych:

  1. Wyeliminowanie wszelkich spadków energii spowodowanych zabrudzeniami, które ograniczają dopływ energii słonecznej.
  2. Dłuższa żywotność instalacji – odpowiednio pielęgnowane panele PV rzadziej ulegają uszkodzeniu, dzięki czemu nasza instalacja dłużej pozostanie sprawna.
  3. Szybszy zwrot z inwestycji – sprawna i wydajna instalacja produkuje większą ilość energii elektrycznej, a wraz z nią rośnie stopa zwrotu z naszej inwestycji. Warto zwrócić uwagę, że koszty czyszczenia są niewielkie w porównaniu do strat, jakie mogą powodować zabrudzenia.
  4. Oczywiście czyste moduły wyglądają również znacznie estetyczniej.

Recent Services

Enhanced Services

Maintenance Services

Technical Services

Solar Panel Services

Leave a Comment