Przeglądając różne modele paneli słoneczne, możesz natknąć się na termin „wydajność paneli słonecznych”. Ale co oznacza to zdanie i czy to naprawdę ma znaczenie? Jakie inne cechy paneli fotowoltaicznych należy mieć na uwadze, oceniając i porównując swoje wybory?
1. Wydajność paneli słonecznych i dlaczego to ma znaczenie
Efektywność paneli słonecznych jest miarą tego, ile energii słonecznej panel słoneczny jest w stanie przekształcić w energię elektryczną w idealnych warunkach laboratoryjnych. Na przykład panel o współczynniku sprawności 19,5% wytwarzałby ilość energii równą 19,5% tego, co otrzymuje od słońca. Średnio, dzisiejsze dostępne na rynku panele słoneczne są w stanie osiągnąć współczynnik sprawności od 15% do 24%, w zależności od technologii.
Ponieważ każdy zakupiony panel słoneczny będzie miał określoną moc w watach, wydajność może nie wydawać się tak ważna na pierwszy rzut oka. W końcu, jak różne mogą być dwa panele?
Odpowiedź jest zupełnie inna , a oto dlaczego: im większa wydajność, tym większa elastyczność. Możesz wygenerować taką samą ilość energii na mniejszej przestrzeni przy użyciu mniejszej liczby paneli – i zmaksymalizować moc wyjściową z dostępnej przestrzeni. Mniejsza liczba paneli oznacza również niższe koszty instalacji. A jeśli początkowo nie musiałeś wykorzystywać całej dostępnej przestrzeni, posiadanie mniejszej liczby paneli ułatwia dodawanie większej ilości w przyszłości, jeśli zmienią się wymagania dotyczące energii.
Cztery kluczowe pytania dotyczące oceny i porównania wydajności paneli słonecznych:
- Jaka jest ocena wydajności paneli?
- Jaki jest rozmiar paneli?
- Ile metrów kwadratowych paneli byłoby potrzebnych do wytworzenia energii, której potrzebuje twoje gospodarstwo domowe?
- Jak łatwe będzie dodanie paneli do instalacji w przyszłości?
Chociaż możesz zaoszczędzić pieniądze, płacąc niższą cenę za mniej wydajne panele, należy pamiętać o kilku innych ważnych czynnikach.
2. Trwałość i szybkość degradacji: Znalezienie paneli, na których można polegać przez długi czas
Trwałość paneli słonecznych jest tak samo ważna, jak ich wydajność. Jak długo możesz liczyć na to, że zapewnią Ci wydajność, jakiej oczekiwałeś przy zakupie? W przypadku znaczącej inwestycji biznesowej, takiej jak energia słoneczna – narażona na codzienne wzrosty i spadki temperatury, wiatru, śniegu i wilgoci – trwałość ma znaczenie.
I nie mówimy tylko o kosztach naprawy lub wymiany. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę koszt utraconej energii, a także godziny administracyjne spędzone podczas rozwiązywania problemów. Im mniej trwałe panele, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz spędzać czas na wypełnianiu formularzy roszczeń, czekając na wymianę paneli i tracąc cenną energię słoneczną.
Szybkość degradacji paneli słonecznych idzie w parze z trwałością. Z biegiem czasu wydajność wszystkich paneli słonecznych spada. Sztuczka polega na ustaleniu, czy pieniądze, które można zaoszczędzić z góry na panelach niższej jakości, przeważają nad kosztami szybszej degradacji w czasie.
Wybór tańszych paneli może pomóc w szybszym osiągnięciu celów finansowych. Należy jednak pamiętać, że różnica nawet jednej dziesiątej punktu procentowego w rocznym tempie degradacji może mieć znaczący wpływ na ilość energii wytwarzanej przez system w czasie jego życia. Dowiedz się, jakie jest średnie tempo degradacji dowolnego rozważanego panelu i czego możesz oczekiwać, że produkcja energii będzie wynosić 20 lub 25 lat w przyszłości.
Cztery kluczowe pytania dotyczące oceny i porównania trwałości i degradacji paneli słonecznych:
- Czy są jakieś szczególne cechy zaprojektowane, aby utrzymać panele w trudnych warunkach (np. Ekstremalne wahania temperatury, silne wiatry, powtarzające się obciążenie śniegiem i wilgoć)?
- Jaki jest historyczny wskaźnik awaryjności panelu?
- Jaka jest średnia szybkość degradacji paneli słonecznych?
- W jaki sposób szybkość degradacji wpłynie na wytwarzaną energię przez cały okres eksploatacji systemu?
3. Wydajność: jak najwięcej energii z paneli
Jak wspomniano wcześniej, wydajność panelu słonecznego mierzy się w idealnych warunkach przypominających laboratorium. Ale rzeczywistość może być zupełnie inna. Na dachu , przy mniej niż optymalnym oświetleniu lub w ekstremalnych temperaturach, panele słoneczne raczej nie osiągną swojej oceny sprawności. Dlatego ważne jest, aby znać ich rzeczywistą wydajność – tj. Ilość energii, której można realistycznie oczekiwać, biorąc pod uwagę specyfikę rodzaju instalacji i lokalizacji.
Instalatorzy powinni być w stanie przedstawić Ci wydajność paneli na podstawie historii pogody w Twojej okolicy, pozycji paneli i tego, ile średniego światła słonecznego prawdopodobnie będą otrzymywać przez cały rok.
Cztery kluczowe pytania dotyczące oceny i porównania wydajności paneli słonecznych:
- Opierając się na tym, gdzie się znajdujesz i rozmieszczeniu paneli, jakiej wydajności możesz się spodziewać?
- Przez ile dnia możesz spodziewać się takiego poziomu wydajności?
- Jak panele zachowają się w warunkach słabego oświetlenia lub gdy zmienia się widmo światła?
- Jakiej wydajności można się spodziewać w wyższych temperaturach (powyżej 30 stopni)?
4. Gwarancja: wiedzieć dokładnie, co obejmuje ubezpieczenie, kto za co płaci i przez jaki okres
Omówiliśmy wydajność, trwałość, szybkość degradacji i wydajność, jeśli chodzi o panele słoneczne, ale jest jeszcze jeden ważny temat do omówienia: gwarancja . Zrozumienie, czy i w jaki sposób panele słoneczne zostaną wymienione – i jak uciążliwy proces wymiany może być dla Twojego gospodarstwa domowego – jest tak samo istotne dla Twojej decyzji, jak każda inna funkcja.
Zazwyczaj wszystkie panele słoneczne są objęte: 1) gwarancją na produkt obejmującą wady; oraz 2) gwarancję mocy obejmującą minimalną gwarantowaną moc znamionową.
Te dwie gwarancje mogą być udzielane na ten sam okres (łącznie 25 lat) lub na różne okresy (10 lat na produkt, 25 lat na moc) – i mogą obejmować lub nie usługi wymagane do wymiany wadliwych lub źle działających paneli.
Oceniając długoterminowy wpływ finansowy instalacji fotowoltaicznej, pamiętaj o uwzględnieniu potencjalnych kosztów związanych z wszelkimi roszczeniami dotyczącymi produktów i gwarancji mocy. Jeśli nie są one równoległe, dowiedz się, co będzie objęte gwarancją zasilania panelu po wygaśnięciu gwarancji na produkt. Zważ krótkoterminowe oszczędności, które mogą przynieść tańsze panele, z długoterminowym wpływem możliwych wyższych stóp zwrotu i kosztów wymiany. I zrozum, jakie kroki należy podjąć, gdyby panel wymagał wymiany. Im mniej niespodzianek, tym lepiej.
Kluczowe pytania dotyczące oceny i porównania gwarancji na panele słoneczne:
- Jakie gwarancje na produkty i moc są oferowane? Jak długo to trwa?
- Co dokładnie obejmuje gwarancja produktu? Na przykład, jeśli panel ulegnie awarii, ile będziesz musiał zapłacić – i jak długo realnie zajmie – usunięcie starego panelu i wysłanie i zainstalowanie nowego panelu?
- Jeśli gwarancja mocy dostarczana z panelami słonecznymi jest dłuższa niż gwarancja na produkt, co obejmuje, jeśli wada produktu powoduje utratę zasilania?
- Jak wygląda proces wymiany panelu?
Zrozumienie wydajności panelu słonecznego to dopiero początek wiedzy, który panel jest najlepszy dla Twojej instalacji fotowoltaicznej. Równie ważne są trwałość panelu, stopień degradacji, wydajność i gwarancja. Zrozumienie tych cech – a także krótko- i długoterminowych skutków finansowych, które mogą przynieść każdą z nich – może pomóc w podejmowaniu bardziej pewnych i świadomych decyzji.